Amikor bizonyos ételek elfogyasztásával jobb súlykontrollra vagy étvágyunk befolyásolására törekszünk, gyakran eszünkbe jut, hogy a szénhidrátok egészségtelenek, ezért nem szabad enni. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy ha nehéznek találjuk a fogyás folyamatát, mindig számíthatunk egy természetes termék segítségére. Ez lehet a Keto Light Plustermészetes tabletták, amelyek formulájában számos szerves kivonatot tartalmaznak. Tényleg ennyire osahahty a szénhidrát? Le kell mondanunk a fogyasztásukról? Van olyan típus, ami még megvan? Milyen ételeket fogyasszunk, és melyeket a legjobb kerülni? Az alábbiakban ezekre a kérdésekre a válaszok, valamint a szénhidrátokkal kapcsolatos szórakoztatóbb tények találhatók. Csak azt javasoljuk, hogy maradjon velünk a végéig.
Mik azok a szénhidrátok?
A szénhidrátok a szerves anyagok nagy csoportja. Rendkívül fontosak az élő szervezetek számos funkciójához.
Melyek a szénhidrátok fajtái?
Általánosságban elmondható, hogy a szénhidrátok két kategóriába sorolhatók – egyszerű és összetett. Kémiai szerkezetük képletén és azon alapul, hogy milyen gyorsan bomlanak le a szervezetben.
- Egyszerű szénhidrátok – ezek közé tartoznak a monoszacharidban gazdag élelmiszerek. Gyakran «üres kalóriáknak» nevezik őket, mivel nagyon gyorsan lebomlanak a szervezetben. Ebbe a csoportba tartozik például a glükóz, galaktóz és fruktóz. A glükóz a fő energiaforrás a fizikai aktivitás során. Nem bomlik le, mint az összetett szénhidrátok. A vékonybélen keresztül a véráramba kerül. A galaktóz a laktóz része. Megtalálható a cukorrépában és a tejtermékekben. A glükóz elsősorban a gyümölcsökben található. Nagy mennyiségben túlterhelheti a májat, ami aztán zsírrá alakítja. A fruktóz ajánlott napi adagja nem haladja meg a 30 g-ot. naponta. Ez három-négy normál méretű gyümölcsöt jelentene.
- Összetett szénhidrátok – poliszacharidoknak nevezik. A monoakkumulidok hosszú láncszemeiből képződő egyszerű és összetett szénhidrátok közötti legjelentősebb különbség az, hogy az összetettek hosszú ideig bomlanak le. Több tápanyagot is tartalmaznak szervezetünk számára, nem csak „üres kalóriákat”. Sokan tartalmaznak rostot, amelyet a szervezet még lassabban bont le. Ezeket a szénhidrátok legjobb és legegészségesebb típusának tartják. Nem is visszaélnek a vércukorszinttel.
Hány szénhidrátot vegyünk? És milyen típusok?
Bár az egyszerű szénhidráttartalmú ételekkel való túlevés nem ajánlott, jó választás, ha minél hamarabb jóllaknunk kell. Különösen olyan helyzetekben, amikor tudjuk, hogy fizikai tevékenységet tervezünk. De tartsuk mérsékelten az adagokat, és próbáljunk a lehető legkevesebbet enni, hogy jóllakjunk. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a túlzott fogyasztás káros az egészségünkre, még akkor sem, ha a legegészségesebb ételeket választjuk.
Azok az emberek, akik szeretnének leadni néhány kilót vagy fontot, a táplálkozási szakértők azt mondják, hogy a szénhidrátnak a napi kalóriájuk 45-65%-ának kell lennie. Általában azt mondják, hogy ha napi 2000 kalóriát eszel, akkor szervezetednek körülbelül 225-325 grammra van szüksége. szénhidrát naponta. Ha jobb súlyszabályozást szeretne elérni, a legjobb, ha 50-150 g-ra korlátozza a bevitelt. szénhidrátok. Ne feledje azonban, hogy egyéni anyagcserénk és fizikai aktivitásunk nagy jelentőséggel bír, és mindenkinél más és más. Fogyassz mértékkel, életmódodnak megfelelő mennyiséget választva.
Mik azok a szénhidrátban gazdag ételek?
A szénhidrátokat jóra és rosszra, egészségesre és egészségtelenre osztjuk. Tisztában vagyunk tulajdonságaikkal. De most az a kérdés, hogy mely élelmiszerek tartalmaznak jó szénhidrátokat és melyek rosszakat? Készítettünk egy rövid listát, amely útmutatóul szolgálhat.
A jó szénhidrátok közé tartoznak:
- Zöldség: minden. Javasoljuk, hogy minden nap sokféle zöldséget együnk.
- Gyümölcsök: A legtöbb, de ügyeljen arra, hogy ne fogyasszon 4-nél több közepes méretű gyümölcsöt, mert megemelkedhet a glükózszintje. A jó gyümölcs például az alma, banán, narancs, eper, málna és áfonya.
- Hüvelyesek: A legnépszerűbb a lencse, a bab és a borsó.
- Dió: Mandula, dió, mogyoró, kesudió, brazil dió és még sok más. Próbáljon inkább nyers gyümölcs evésére összpontosítani, mint sültre. A pörkölt is választható.
- Magok: Chia, tök vagy napraforgó.
- Teljes kiőrlésű gabonák: Válasszon természetes gabonát, például tiszta zabot, quinoát, barna rizst stb.
- Burgonya: sima vagy édesburgonya, nem fagyasztva, blansírozva a szupermarketből.
És a rossz szénhidrátok, amelyeket kerülnünk kell:
- Cukorban gazdag szénsavas/szóda italok: olyan italok, mint a kóla, a pepsi, a fanta stb.
- Gyümölcslevek: Sajnos a gyümölcslevek is sok egészségtelen cukrot tartalmaznak, még akkor is, ha „gyümölcsből” készülnek. Nem sokban különböznek a szénsavas italoktól.
- Fehér kenyér: Magas a finomított szénhidráttartalma, amelyekben kevés az alapvető és egészségtelen tápanyag.
- Sütemények és sütemények: egészségtelen cukrot és finomított gabonát tartalmaznak.
- Fagylalt: A szupermarketekben kapható legtöbb fagylalt rendkívül magas cukortartalmú. Vannak kivételek, amelyek házi készítésű fagylaltot vagy fagylaltot kínáló helyeken találhatók.
- Cukorka és csokoládé: Ha csokoládét szeretnél enni, válassz jó minőségű étcsokoládét jó százalékban kakaóval.
- Hasábburgonya és hasábburgonya: A burgonya általában egészséges, amíg rántják.
Bár ezek az ételek jók lehetnek néhány ember számára, legtöbbünk számára az lesz a legjobb, ha kerüljük őket, amennyire csak lehetséges.
Maradjunk az egészséges életmód mellett
Ahhoz, hogy jól érezzük magunkat a testünkben, jó az egészséges életmód megtartása. Ha szeretnénk jobban kontrollálni súlyunkat, de nehézségekkel szembesülünk, szükség lehet egy kis segítségre. Ilyenek lehetnek a Keto Light Plus nevű természetes tabletták . A legjobbak azok számára, akik keto diétát folytatnak, és minden áron kerülik a szénhidrátokat. De nem szabad megfeledkeznünk a helyes táplálkozásról és a fizikai aktivitásról sem. Ezek szükségesek ahhoz, hogy szervezetünk bekapcsolja a zsírégető üzemmódot.