Az úgynevezett metabolikus szindróma olyan prepatológiai állapot, amely különféle betegségekre hajlamosít, melyek közül a leggyakoribbak: cukorbetegség és szívproblémák.
Nézzük meg, hogyan nyilvánul meg ez az állapot, és milyen kezelések állnak rendelkezésre.
A túlsúlyos alanyok jó része az úgynevezett «matabolikus szindrómában» szenved. Becslések szerint ezeknek az alanyoknak körülbelül 25%-a többé-kevésbé tudatosan érintett. A legújabb tanulmányok kimutatták, hogy sajnos ez egy növekvő tendencia, és mindenekelőtt úgy tűnik, hogy egyre több fiatalt érint.
Valójában ez egy valódi prepatológiai állapotnak tekinthető, amelyben a hasi területen koncentrálódó túlsúly számos zavarral jár, különösen a szívkeringés frontján.
Másoknál fennáll a betegségek kialakulásának kockázata
Ezért a fentiek alapján az úgynevezett metabolikus szindrómában szenvedőket elkerülhetetlenül nagyobb kockázatnak vannak kitéve, mint mások, hogy anyagcsere-betegségek, például cukorbetegség alakuljanak ki. Hajlamosabbak az életveszélyes szívbetegségekre is, mint például a stroke és a szívroham. Ezt a helyzetet nagyon gyakran későn fedezik fel, és általában véletlenül fedezik fel, ennek oka, hogy a szindrómában szenvedők nem érzik magukat rosszul, nincsenek különösebb felismerhető tüneteik, és gyakran nem veszik észre, milyen kockázatokat vállalnak.
A túlzottan mozgásszegény életmód, a helytelen vagy kiegyensúlyozatlan táplálkozás, a túlzott alkoholfogyasztás, a genetikai hajlam, a dohányzás egyéb tényezők, amelyek hajlamosítanak a szindróma kialakulására. Lássuk tehát, melyek a metabolikus szindróma diagnosztikai kritériumai. Az ilyen típusú egészségügyi problémák megelőzésére a Cardio Active vagy az Idealica hozzáadható a mindennapi ápoláshoz
Metabolikus szindróma – klinikai jellemzők
Annak érdekében, hogy biztosan kijelenthessük, hogy Önt érinti a metabolikus szindróma, először is szükséges, hogy a „beteg” rendelkezzen bizonyos klinikai jellemzőkkel, mint például:
- A derékrész kerületének növekedése (ami a hasi területen koncentrálódó elhízásra utal). Pontosabban, az orvosok és a szakorvosok azokat az intézkedéseket tekintik veszélyeztetettnek, amelyek a férfiak esetében meghaladják a 94 cm-t, a nőknél a 80 cm-t.
- Az úgynevezett trigliceridek emelkedése a vérben (150 mg/dl vér felett)
- A HDL-koleszterin, más néven „jó koleszterin” csökkentése (nőknél 40 mg/dl, férfiaknál 50 mg/dl alatt).
- Magas vérnyomás (90 feletti értékekkel a minimum és 130 feletti értékekkel a maximum).
- Magas éhgyomri vércukorszint (100 mg/dl-t meghaladó értékekkel).
- Zsírmájbetegség (elzsírosodott májnak ismertebb betegség).
A szindróma csendes létezése
Amint már említettük, ezért ez a szindróma «csendesnek» tekinthető (az érintett személy egyáltalán nincs tisztában az egészségi állapot teljes képével, amelybe beleesik, és gyakran véletlenül veszi tudomásul, amikor esetleg bizonyos keresztvizsgálatok, különösen vérvizsgálatok elvégzése, amelyeket az orvos pontosan a kockázat fennállásának ellenőrzése érdekében ír fel). Következésképpen kardiológiai vizsgálatokat kell végezni, és mint már említettük, a derékbőség mérését.
Ezért a metabolikus szindrómában szenvedők valóban sokat kockáztatnak, ezért elengedhetetlen a mielőbbi beavatkozás. De mi a helyes cselekvési mód?
A metabolikus szindróma helyes cselekvési módja
Az anyagcsere ideális egyensúlyának helyreállításához mindenekelőtt le kell fogyni, hogy csökkentsük az érrendszeri kockázatot, valamint a vércukorszint emelkedése miatt elkerülhetetlen szív- és érkárosodást. Röviden, életmódot kell váltania, és olyan diétán kell átesnie, amely az alacsony kalóriatartalmú és alacsony glikémiás ételekre fog összpontosítani, ugyanakkor rostokban és nagyon fontos antioxidánsokban gazdag.
el kell felejteni a rossz étkezési szokásokat
Gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák, hüvelyesek, kevés hús, lehetőleg fehér és sovány, hal, szárított gyümölcs (mérsékelten fogyasszuk), valamint aromás gyógynövények és fűszerek a só helyettesítésére, néhány sarokköve az új étrendnek.
Ezért drasztikusan csökkenteni kell az alkoholt, az édességeket és a finomított szénhidrátokat. A jó étkezés azonban önmagában nem elég, minden bizonnyal megfelelő mennyiségű mozgás is kell hozzá.
A rendszeres fizikai aktivitás segít az anyagcsere-paraméterek kordában tartásában, és egyben segíti a szervezetben felhalmozódott zsírok elégetését. Valójában nincs szükség ki tudja mit edzeni, napi körülbelül 30 perces tempós séta elegendő ahhoz, hogy jelentősen segítsen a metabolikus szindrómában szenvedőknek.
Szintén erősen ajánlott a leszokás vagy az elszívott cigaretták számának drasztikus csökkentése. Ha olyan kórképek állnak fenn, mint például nagyon magas vérnyomás vagy túl magas koleszterinszint, kezelőorvosa dönthet úgy, hogy olyan gyógyszereket ír fel, mint például ace-gátlók, sartanok és/vagy diuretikumok, valamint hipoglikémiás szerek, ha az alany cukorbeteg.
Itt találja meg a fogyás módjait.