A lábgomba, más néven tinea pedis, egy fertőző gombás fertőzés, amely a láb bőrét érinti. A lábkörmökre és a kézre is átterjedhet. A lábgomba hólyagokat, irritációt, viszketést, rossz szagot stb. A gombás fertőzést lábgombának nevezik, mert általában a sportolókat érinti leginkább. Egészséges lábat mutatni? Exodermin, a szép és friss lábakért.
A lábgomba nem súlyos betegség, de néha alattomos és bizonyos esetekben nehezen gyógyítható, különösen cukorbetegeknél vagy legyengült immunrendszerűeknél.
Mik a gombák okai?
A lábgomba akkor fordul elő, amikor a gomba a lábon nő. Lehetséges, hogy a gomba megfertőződjön egy fertőzött személlyel való közvetlen érintkezés útján, vagy a gomba által szennyezett felületek megérintésével. A gomba meleg, párás környezetben fejlődik. Általában zuhanyzókban, öltözőkben és uszodák környékén fordul elő (ez magyarázza, hogy a sportolókat ez leginkább érinti).
Ki van veszélyben?
Bárki megfertőződhet gombával, de vannak bizonyos viselkedési formák, amelyek növelik a kockázatot. A gombák általi támadás kockázatát növelő tényezők a következők:
- Nyilvános helyek mezítláb látogatása, különösen öltözők, zuhanyzók és úszómedencék
- Zokni, cipő vagy törölköző megosztása fertőzött személlyel
- Szűk és zárt cipő viselése
- Tartsa nedvesen lábát hosszú ideig
- izzadt lábakkal
- Kisebb bőr- vagy körömsérülés a lábfejen
Mik a gombák tünetei?
Számos lehetséges tünet vezethető vissza a lábgombára, többek között:
- Viszketés, bizsergés és égő érzés a lábujjak között vagy a talpon.
- A lábon viszkető hólyagok és hólyagok.
- A láb bőrének megrepedezése és hámlása, leggyakrabban a lábujjak között és a talpon.
- Száraz bőr a talpon vagy a láb oldalain.
- A köröm sárga vagy sötét, vastag és törékeny.
- A körömágyról lehulló lábkörmök.
- Rossz szag.
Hogyan diagnosztizálják a lábgombát?
Az orvos a tünetek alapján diagnosztizálhatja a lábgombát. Vagy végezzen bőrtesztet, ha nem biztos abban, hogy gombás fertőzés okozza-e a tüneteit.
A bőrelváltozás kálium-hidroxid tesztje a leggyakoribb vizsgálat a lábgomba diagnosztizálására. Ebben a tesztben a fertőzött bőr egy kis részét selejtezik és kálium-hidroxidba helyezik. A KOH elpusztítja a normál sejteket, és érintetlenül hagyja a gombás sejteket, amelyek mikroszkóp alatt könnyen azonosíthatók.
Mycosis és gombák: gyógymódok
A gombákat és mikózisokat gyakran alábecsülik, vagy egyszerűen kezelik házi gyógymódokkal, például fehérítővel vagy valamilyen egyszerű krémmel. Bár a gombák kezelése nem mindig igényel gyógyszert, hasznos lenne a fertőzés előrehaladásának megértése, a gyors és megfelelő beavatkozás.
A gombák helyileg alkalmazható gombaellenes szerekkel kezelhetők vény nélkül, vagy mikonazollal, terbinafinnel, klotrimazollal, butenafinnel, tolnaftáttal stb.
A gombák kezelésére szolgáló vényköteles gyógyszerek a következők: lokális klotrimazol, szájon át szedhető, például itrakonazol, flukonazol vagy terbinafin, szájon át történő alkalmazásra, helyileg alkalmazható szteroid gyógyszerek a fájdalmas gyulladás csökkentésére, szájon át szedhető antibiotikumok, ha a bőr és a hólyagok miatt bakteriális fertőzés alakul ki.
Otthoni kezelések megelőzés céljából is: sós vízbe vagy hígított ecetbe áztathatod a lábaidat, hogy segítsd a hólyagok kiszáradását.
Alternatív terápia: A teafaolajat, más néven teafaolajat gyakran használják alternatív terápiaként a lábgombásodás és a gomba kezelésére, némi sikerrel. Egy másik jó módja a lábak ápolásának, ha természetes termékeket válasszunk, például a Zenidol krémet.
Komplikációk
A gombák és a lábgombák, ha nem kezelik, különféle szövődményekhez vezetnek. Az enyhe szövődmények közé tartozik a gomba okozta allergiás reakció, amely hólyagokhoz vezethet a lábakon vagy a kezeken. Az is lehetséges, hogy a gombás fertőzés kiújul. Ezenkívül súlyosabb szövődmények is előfordulhatnak, ha másodlagos bakteriális fertőzés alakul ki. Ebben az esetben a lába megduzzadhat, begyulladhat és fájdalmat okozhat. A gennyes váladékozás és a láz a bakteriális fertőzés további jelei. Az is előfordulhat, hogy a bakteriális fertőzés átterjed a nyirokrendszerbe. A bőrfertőzés a nyirokrendszer vagy a nyirokcsomók fertőzéséhez vezethet, ami nagyon súlyos következményekkel jár.
Vessen egy pillantást a legjobb természetes termékekre a lábgomba és a mikózis elleni küzdelemben…
Hosszú távú kilátások
Így a gombás és mycosis fertőzések enyhék vagy súlyosak lehetnek. Egyesek gyorsan megoldódnak, mások pedig sokáig tartanak. A fertőzések általában jól reagálnak a gombaellenes kezelésre. A gombás fertőzésektől azonban néha nehéz teljesen megszabadulni, és hosszú távú gombaellenes gyógyszeres kezelésre lehet szükség a kiújulás megelőzése érdekében.
Megelőzés
Számos intézkedés segíthet megelőzni a gombás és gombás fertőzéseket:
- Minden nap mossa meg a lábát szappannal és vízzel, és szárítsa meg alaposan, különösen a lábujjak között.
- A zoknit, takarót és törölközőt 60°C-os vagy magasabb hőmérsékletű vízben mossa le. Az alapos mosás és a helyi gombaellenes kezelések kombinációja a legtöbb esetet megoldja. A cipők fertőtleníthetők fertőtlenítő törlőkendővel vagy speciális spray-vel.
- Minden nap vigyen fel gombaellenes port vagy krémet a lábára.
- Ne ossza meg másokkal a zoknit, cipőt vagy törölközőt.
- Viseljen szandált nyilvános zuhanyzókban, nyilvános uszodák környékén és más nyilvános helyeken.
- Viseljen légáteresztő szálakból, például pamutból vagy gyapjúból, vagy szintetikus szálakból készült zoknit, amely elvezeti a nedvességet a bőrről.
- Cserélje le a zoknit, ha izzadt a lába.
- Hagyja lélegezni a lábát, amikor otthon van, miközben mezítláb marad.
- Viseljen légáteresztő anyagból készült cipőt.
- Váltson két pár cipőt, mindegyiket minden második napon viselje, hogy a cipőknek legyen ideje megszáradni a használatok között. A nedvesség lehetővé teszi a gomba további növekedését.
Egyszerű óvintézkedések, amelyekkel megelőzhető egy alattomos betegség, amelyet időben és megfelelően meghozva könnyen megoldható.